Lakiery

Individual Line to produkcja w pełnej palecie kolorystycznej RAL i NCS - ok. 2,5 tys. kolorów. Idealnie gładka powierzchnia (bez struktury drewna) uzyskiwana jest standardowo przez lakiery kryjące (bez transparentności) w półmatowym stopniu połysku G20. Istnieje również możliwość zastosowania tych kolorów w wysokim stopniu połysku (HG). Kolory RAL podzielone zostały przez nas na kolory podstawowe (najczęściej popularne, stosowane przez nas również w Uni Line) i dodatkowe (zaprezentowane tutaj jedynie wybiórczo). Zaprezentowane tutaj kolory NCS są tylko przykładowe i mają jedynie za zadanie wyjaśnić skomplikowane nazewnictwo stosowane dla tej palety. Oznaczenie koloru NCS to dokładny opis oparty na tzw. trójkącie i kole kolorystyki.

 

Pierwszy człon nazwy - "2030" to dwie wartości: "20" - odnosi się do stopnia zawartości czerni w kolorze / przyciemnienia (20/100 czyli 20%, gdzie np. 00 - to czysta biel, a 100 to maksymalne przyciemnienie czyli czerń). Natomiast "30" - do intensywności koloru, czyli nasycenia barwników które pojawiają się w drugim członie nazwy (wartości 01 - 10 to kolory mało nasycone czyli odcienie bieli, 00 - to całkowity brak barwników np. S 0300-N, N - neutral, czyli kolor stworzony przez dodanie jedynie czerni).

Drugi  człon nazwy to oparte na schemacie koła kolorystycznego procentowy stosunek mieszanki kolorów: Y - żółtego (yellow), R - czerwonego (red), B - niebieskiego (blue) i G - zielonego (green). "Y90R" to stosunek 10% koloru żółtego i 90% czerownego.